Heti Biztatás

Adj Istennek és magadnak 5 percet az életedből! Ez Lélekben Tartó! Olvasd el az Igét és mond el az imádságot.

Amikor pedig a százados, aki ott állt vele szemben, látta, hogy így lehelte ki a lelkét, ezt mondta: Bizony, ez az ember Isten Fia volt! (Mk. 15, 39)

A százados „pogány” ember volt, ami azt jelentette, hogy semmi köze nem volt a zsidók által tisztelt Istenhez és a Jézus követők által tisztelt Jézushoz. A kereszt mégis változást hozott az életében. A látás és hallás most egybeolvadt. Amit a kereszten látott, amit onnan hallott megváltoztatta az életét. Egy pillanat alatt az egész ember csupa szem, csupa fül, csupa látás és hallás lett. Ezt az embert átjárta egészen a szívéig az, ami a kereszten történt. Fölismerte, hogy mekkora csoda az, hogy a bűn nélkül való, a szent, aki mellett emberek keltek új életre, gyógyultak meg, aki megérintette azokat, akiket más nem, aki befogadta azt, akit más nem, aki maga az Isten, leszáll a szenvedés és a halál mélyébe. Így rendíti meg az Isten, a halál erődítményét, és Húsvétvasárnap földig rombolja. Ezért igaz Jézus állítása: „aki hisz énbennem, ha meghal is él.” A százados pedig elindult a hit útján.

Atyám, köszönöm a kereszt csodáját, kegyelmét. A kereszt halál pontosan elmondja mi a jó, mi a rossz, mi az igaz, mi a hamis, mi a kegyelem, milyen az Isten szeretete. Köszönöm a tisztánlátás lehetőségét. Köszönöm, hogy ez a hét a kereszt árnyékában életem teljességéről szólhat. Ajándékozz meg engem és a családomat, a gyülekezetemet is a kereszt világosságával, erejével, reményével. Add, hogy a kereszt Húsvétvasárnap valóban kiteljesíthesse valamennyiünk életét, és magunk is megteljünk az örök és kiteljesedő élet erejével, amely erősebb mint a halál és háború. Ámen

Heti Biztatás

Adj Istennek és magadnak 5 percet az életedből! Ez Lélekben Tartó! Olvasd el az Igét és mond el az imádságot.

És odavezették a szamárcsikót Jézushoz. Ráterítették ruháikat, és felültették rá Jézust. Amint ment tovább, az emberek az útra terítették a ruhájukat.  Mikor már közeledett az Olajfák hegyének lejtőjéhez, az egész tanítványi sokaság örvendezni kezdett, dicsőítette Istent fennhangon mindazokért a csodákért, amelyeket láttak, és ezt kiáltották: „Áldott a Király, aki az Úr nevében jön! (Lk. 19, 35-38)

Jézus beszamaragol a városba. Amikor Jézus Jeruzsálembe vonult, akkor ezt szamárháton tette. Nem azért, mert ha ló nincs, szamár is jó – hiszen, a szamár is kölcsön szamár volt – hanem a szimbólum miatt. A szamár is igavonó állat és nem harci paripa. Szimbólum. Munkára, szolgálatra, teher és személyhordásra használták, nem háborúra. Jeruzsálem királyra, Messiásra várt, fehér paripán, kezében fegyverrel, szemében elszántsággal, győzelemre teremtve. Mint ma. Helyette jött Jézus szamárcsikón érkezik, királyként, de jelezve, hogy a vezetés, befolyás és nagyság nem uralmon, hanem szelíd hatalmon, szolgálaton és alázaton nyugszik. Ő az Úr nevében érkezik! Arra hív, hogy vizsgáljuk meg saját elvárásainkat és Isten valódi természetének, értékrendjének megismerésére.

Jézusom, hálás vagyok, hogy beszamaragolsz az én életembe is. Atyám, kérlek iskolázd ezen a héten a szívem, az értelmem, a szemem, hogy úgy lássam Jézust, ahogy néhány pillanatig a sokaság látta: annak, aki Te nevedben érkezik. Jézusom segíts megélni, megérteni azt ezen a héten, ahogy te gondolkodsz a világról, életről, emberről, emberi viselkedésről, uralkodásról. Segíts, hogy a megértés után ugyanúgy örvendezzek, ahogy a sokaság annak idején: „Áldott a Király, aki az Úr nevében jön! Segíts, hogy majd ugyanígy tudjalak fogadni, átélve az igazi teljességet és örömöt, a megoldás örömét. Add, hogy úgy örvendezzek, mint, aki megértette a sok-sok csodát és örömöt, ami eddig rejtve volt a szemeim előtt. Kérlek így érkezz meg családom minden tagjának életébe, a gyülekezet életébe, a nagyhét nemsokára elkövetkező napjaiba. Kérlek így legyél velem és velünk ezen a héten és majd a nagyhéten is, hogy húsvétkor átélhessük az igazi, mindent átitató és megváltoztató isteni csodát. Ámen!

Heti Biztatás

Adj Istennek és magadnak 5 percet az életedből! Ez Lélekben Tartó! Olvasd el az Igét és mond el az imádságot.

Azért jöttem, hogy tüzet bocsássak a földre, és mennyire szeretném, ha már lángolna! (Lk. 12,49)

Ezt Jézus mondja. Mély és szenvedélyes szavak. Érdemes így böjt idején legalább egyszer meghallani és elgondolkodni ezen a jézusi mondaton, amelyet nem véletlen őriztek meg az evangéliumok. A tűz ószövetségi kép, a megtisztítás, és megújulás képe. A tűz melegít, világít, fertőtlenít, megemészt. Ezekben a szavakban szenvedély van. Mintha azt mondaná Jézus szeretetem forró lángolásával akarom átitatni az életet a földön. A tűz a radikális változás képe és vágya, kezdete. Jézus azt akarja, hogy a jelenléte szívük, életük, egzisztenciájuk, gondolkodásuk, reménységük, szeretetük legmélyén érje el, járja át az embereket. A tűz utal a Szentlélekre, aki pünkösdkor tűz formájában jelent meg (ApCsel 2,3–4). Jézus küldetése végső soron az volt, hogy a világba hozza Isten Lelkének tüzét, amely megtisztítja, megújítja és betölti az embereket. A tűz ott van a nagypénteki kereszten, a Golgotán, Jézus szeretetének önemésztő szenvedélyében. Ezt a szeretet, amely értünk emészti magát, szeretetével formálhatja át az életünket, ha a tűz melegét keressük és egészen közel megyünk az ő keresztjéhez.

Atyám. Jó átélni szereteted engem is megtartani akaró, értem is lángoló forró szenvedélyét. Szeretném, ha ezen a héten átjárna, átformálna, megtisztítana, megerősítene és megedzene ez a tűz engem is. Én is szeretnék tüzet fogni és ezt a tüzet tovább adni. Add kérlek, hogy a böjti idő ne csak a lemondás ideje legyen a továbbiakban, hanem a „felvétel” ideje is. Add meg, hogy felvegyem, átvegyem a tüzet. Add, hogy a húsvétig tartó böjti út, a tűz felé vezessen, hogy meghalljam vasárnap az istentiszteletre hívó harangszót, és tőled kapott belül égő tűz mozgassa az igéd felé a szívemet és lábaimat, hogy azután, ugyanez a szeretet jelenjen meg általam a hétköznapokban. Kérlek így legyél velem és velünk – a családommal, a gyülekezetemmel, a világgal – ezen a héten és a böjti időben, hogy húsvétkor átélhessük az igazi, mindent átitató és megváltoztató isteni csodát. Ámen